» برندها » VMWare

VMWare

شرکت VMware در سال 1998 آغاز به کار کرد این شرکت یکی از زیر مجموعه های شرکت بزرگ EMC که بزرگترین تولید کنند تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در دنیا هست می باشد.     VMware  از آغاز کار خود صرفا در زمینه تخصصی مجازی سازی فعالیت کرده است و به همین دلیل قدرتمند ترین شرکت در زمینه مجازی سازی در دنیا محسوب می شود. فعالیت های این شرکت در زمینه تولید نرم افزار را می توان به صورت کلی به چهار قسمت : نرم افزارهای مجازی سازی دسکتاپ یا کاربرد خانگی ، نرم افزار های مجازی سازی سرور ، نرم افزارهای مجازی سازی پردازش ابری یا Cloud Computing و نرم افزارهای مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی تقسیم کرد .
برخی از محصولات این شرکت به شرح زیر می باشد:
1-    VMware ESX/ESXi

این نرم افزار در حقیقت خود به نوعی سیستم عامل محسوب می شود ، زیرا در هنگام نصب مستقیما بر روی سخت افزار نصب می شود و نیازی به سیستم عامل میزبان یا به اصطلاح Host ندارد و از مجموعه نرم افزارهای Hostless محسوب می شود.از این محصول برای پیاده سازی مجازی سازی سرور استفاده می شود.

2-    VMWare Horizon View

نرم‌افزار VMware Horizon View یک راهکار تجاری جهت مجازی‌سازی کامپیوترهای دسکتاپ است. این نرم‌افزار همانند نرم افزارهای مشابه مجازی‌سازی سرور به مرکزیت بخشی یا بهتر بگوئیم «مدیریت مرکزی منابع» در کامپیوترهای شخصی می پردازد. این نرم‌افزار با استفاده از زیرساخت VMware vSphere اقدام به یکپارچه سازی و ایمن سازی ماشین های مجازی دسکتاپ می کند.
از قابلیت ها و توانایی های نرم‌افزار VMware View می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش در هزینه ها از طریق استفاده از Thin Client ها در ادارات و مناطق دور در ازای استفاده از سیستم های کامپیوتری سنتی
  • افزایش امنیت از طریق نگهداری تمامی اطلاعات در داخل دیتاسنتر و ارائه ارتباطات رمزگذاری شده مابین سرویس گیرنده و ماشین مجازی
  • نصب و راه اندازی کامپیوترهای دسکتاپ بطور هوشمند یا غیرهوشمندی
  • قابلیت View Composer که با استفاده از تکنولوژی VMware Clone شما را قادر می سازد تا یک نمونه شبیه سازی شده از ماشین را با دسته ای از ماشین های مجازی دسکتاپ به اشتراک بگذارید و در فضای ذخیره سازی صرفه جویی کنید.
  • از آنجایی که ماشین های مجازی دسکتاپ تولید شده توسط نرم‌افزار VMware View در دیتاسنتر ذخیره می شوند به همین جهت می توانید از قابلیت های نرم‌افزار VMware vSphere همانند VMware HA، VMotion و VMware DRS برای تضمین دسترسی و تقسیم میزان بار در دیتاسنتر سود برید.
  • کاهش در هزینه های خرید انرژی با استفاده از رایانه های کوچک با مصرف انرژی موثر
  • یکپارچه سازی دسترسی سرویس گیرندگان به دیگر نرم افزارها (از طریق ترمینال سرورها، کامپیوترهای دسکتاپ فیزیکی، کامپیوترهای دسکتاپ از نوع Blade) با بهره گیری از پروتکل ارتباط از راه دور (RDP) که پروتکلی استاندارد محسوب می شود.
  • امکان همزمان سازی و بررسی سیستم با Image ماشین مجازی اصلی (Master) برای ماشین های مجازی دسکتاپ که در وضعیت «آفلاین» می باشند وجود دارد.


3-    VMware Virtual SAN
پیاده سازی راهکارهای High Avalibility و Fault Tolerance که امکان دسترسی در زمان بروز اشکال نرم افزاری یا سخت افزاری را فراهم می‌نماید نیازمند بکارگیری دستگاه ذخیره سازی تحت شبکه یا یک شبکه ذخیره سازی مشترک است. راه اندازی و تنظیمات این دستگاه‌ها در گذشته بسیار گران قیمت و عمدتا با خرید دستگاه های ذخیره سازی NAS و SAN امکان پذیر بوده است و در محیط‌های کوچک (کمتر از 5 سرور میزبان با بار ذخیره سازی ناچیز) نیز مقرون به صرفه نبوده است. این دستگاه‌ها که به طور اختصاصی جهت پردازش و ذخیره سازی حرفه ای اطلاعات طراحی شده‌اند با اتصال به میزبان‌های مجازی مختلف امکان خواندن و نوشتن اطلاعات را برای میزبان‌ها به صورت همزمان فراهم می‌کنند.
در سال‌های اخیر با معرفی نرم افزارهای مجازی‌سازی ذخیره سازی (Virtual SAN) این امکان فراهم شده است تا با استفاده از دیسک‌های ذخیره سازی متصل به میزبان‌ها، فضای ذخیره سازی مشترکی میان میزبان‌های مجازی به اشتراک گذاشته شود.